Garzonlakásunk pici konyhájában áll. Nagyot sóhajt, a világ terhe most vállain pihen. A vízzel majdnem teli mérőpoharat a fény felé emeli. Hosszasan mérlegel, hajszálnyit kiönt belőle, szemöldökét szigorúan összevonva a poharat újra az ablak felé fordítja. A víz vonala tökéletes pontossággal éri el a fehér jelölővonalat. Nagy a tét. Mintha most is egy lakóépület vagy gyártócsarnok tartószerkezetét méretezné.
Így főz a mérnök. Így főz a pasi.
Bár hiszek a nemi szerepekben - és meghajlok a nézet előtt, miszerint: a nő ne legyen tűzoltó, a férfi ne legyen dajka – tisztában vagyon vele, ha egy férfi mégis női terepre tévedve főzésre adja a fejét, nagyon jól csinálja.
A következő könyv pedig azon férfiakat szólítja meg, akikre ez az állítás nem igaz vagy a fentiekben leírt példához hasonlóan nem tettek még szert kellő gyakorlatra konyhai terepen. Abigail Wheatley Szakácskönyv fiúknak című, remek hangulatú könyve nagy segítség azoknak a (főzni alig vagy egyáltalán nem tudó) pasiknak, akiknek barátnőjük (feleségük, kedvesük stb.) éppen túlórázik, a szüleit látogatja meg, barátnőivel biciklizni indult, tengerentúli telefonhívást fogad, fát ültet, államügyeket intéz vagy csak fáradt és szeretné, ha egyszer valaki átvenné azt a mérőpoharat.
Nyelvtanári szakzsargonnal élve a szerző a beginner szakácsokat célozza meg. Az első fejezetben ugyanis a fokhagymafej és -gerezd közötti különbséget is illusztrálja. Számba veszi az összes konyhai eszközt és technikát, ami az ételek elkészítéséhez szükséges lehet, majd anyai gonddal és odafigyeléssel magyarázza el mivoltukat, mikéntjüket.
A fiúk által preferált hamburger-pizza-fagyi háromszög mellett a szakácskönyv természetesen tartalmaz magas tápértékű ételeket is emlékeztetve, hogy az író egyben dietetikus is. A Könnyű falatkák, Főételek, Édes kis semmiségek részekre osztott könyv lépésről lépésre, rajzokkal illusztrálva mutatja be a recepteket. Így már nem is tűnik olyan nehéznek.
És a tesztelés:
A könyvet kinyitva az asztalra helyezi. A kiválasztott receptet többször elolvassa, értelmezi, a szavakat morzsolgatja, átgondolja, átszitálja. Az utasításokat lépésről lépésre követi, nem ellenkezik, alázattal aprít, kever, fűszerez, süt. Elkészül. Büszkélkedik.
A könyvet az alábbi üzenettel ajándékoztam neki:
„Arra az esetre, ha éppen nem lennék a közeledben.”
*Erus